Termolezja polega na zniszczeniu struktur nerwowych prze zastosowanie prądu o wysokiej częstotliwości wytworzonego w tkankach wokół końca elektrody wprowadzonej w miejsce docelowe, wyłącznie pod kontrolą USG.
Metoda ta pozwala na wyłączenie fragmentów nerwów odpowiedzialnych za ból. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Prąd ten powoduje miejscowe rozgrzanie tkanek do temperatury około 80 stopni Celsjusza. Temperatura ta niszczy okoliczne tkanki w promieniu kilku milimetrów. Pozwala to na bardzo precyzyjne niszczenie np. małych nerwów. Zabieg jest w pełni bezpieczny, wykonywany bez usypiania chorego, w znieczuleniu miejscowym, w warunkach gabinetu USG. Zabieg trwa od 45 do około 90 minut, w zależności od ilości nerwów podlegających destrukcji.Zabieg charakteryzuje się udowodnioną skutecznością w leczeniu bólu pochodzącego ze stawów międzykręgowych, a więc jest skuteczny w wybranych bólach kręgosłupa. Metoda charakteryzuje się skutecznością 50-70% i ma niewielką liczbę efektów ubocznych.
Wskazania do zabiegu termolezji, podobnie jak do innych zabiegów neurodestrukcyjnych, zachodzą wówczas, gdy inne, nieinwazyjne metody leczenia zawodzą, a wynik blokady prognostycznej jest pozytywny. Decyzji o przeprowadzeniu termolezji nie podejmuje się podczas jednej wizyty. W celu potwierdzenia źródła bólu na początku wykonuje się blokadę diagnostyczną. Jeżeli blokada daje dobre efekty można zastosować termolezję. Dobre wyniki termolezji uzyskuje się u pacjentów z mechanicznymi bólami kręgosłupa szyjnego,piersiowego i lędźwiowego, u których miejscem powstawania dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Również u ponad 70% pacjentów z neuralgią trójdzielną można uzyskać znaczącą ulgę w zakresie dolegliwości. Odmianą termolezji jest tzw. termolezja pulsacyjna (PRF – Pulsed Radiofrequency), którą stosuje się w celu czasowego wyłączenia przewodnictwa w nerwie, który nie może być zniszczony termolezją. Temperatura na końcu elektrody wynosi 42 stopnie Celsjusza. Do tkanek dostarczane są krótkotrwałe impulsy o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać odpowiednią siłę pola elektrycznego bez podgrzewania tkanek. Ta metoda jest niekiedy skuteczna w leczeniu rwy kulszowej.
W centrum medycznym REHA-POINT wykonujemy:
- Termolezję stawów międzykręgowych
- Termolezję stawów krzyżowo-biodrowych