Blokada to wstrzyknięcie leków (środka znieczulającego i sterydu) w odpowiednie miejsce w kręgosłupie za pomocą igły iniekcyjnej. Prawdopodobieństwo wystąpienia bólu miejscowego kręgosłupa i radikulopatii (uszkodzenia korzenia nerwowego i w związku tym bólu korzeniowego) wynosi 60 – 90% w ciągu całego życia. Początkowo leczenie tych dolegliwości rozpoczynamy od terapii odciążeniowej, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz intensywnej fizjoterapii. W przypadku nawrotu lub utrzymania się dolegliwości, które wpływają na jakość życia wymagane jest dalsze leczenie. W przypadku wystąpienia wskazań wykonuje się badania obrazowe (np. RTG, TK i MRI kręgosłupa). Wyniki badań obrazowych muszą zostać porównane z objawami klinicznymi, ponieważ zmiany występujące w kręgosłupie mogą nie powodować objawów. Dlatego w celu zróżnicowania zmian objawowych i bezobjawowych stosuje się blokady kręgosłupa.
Blokady można podzielić na:
- diagnostyczne (prowokacja dolegliwości bólowych)
- terapeutyczne (zmniejszenie dolegliwości bólowych)
- prognostyczne (ustalenie wskazań do innych procedur np. termolezji)
W centrum medycznym REHA-POINT wykonujemy następujące
blokady:
1. Selektywne blokady okołokorzeniowe pod kontrolą USG
Patogeneza bólu korzeniowego związana jest z uciskiem mechanicznym oraz podrażnieniem chemicznym korzenia spowodowanego cytokinami prozapalnymi. Przez te mechanizmy dochodzi do silnych bólów korzeniowych (rwa). Zastosowanie blokady ma na celu wygaszenie odpowiedzi zapalnej i w konsekwencji zmniejszenie dolegliwości bólowych. Umożliwia to wdrożenie lub kontynuację fizjoterapii. Wskazaniami diagnostycznymi są: niejednoznaczny ból korzeniowy kończyny górnej lub dolnej, rozbieżność między obrazem radiologicznym, a objawami klinicznymi. Natomiast do wskazań terapeutycznych należą: ostry ból korzeniowy kończyny górnej lub dolnej (bez ubytków neurologicznych), podostra radikulopatia nieustępująca po leczeniu zachowawczym, łagodna i umiarkowana stenoza otworowa.
2.Blokady stawów międzykręgowych pod kontrolą USG
Blokady dostawowe to wstrzyknięcie leku znieczulającego i przeciwzapalnego do jamy stawu w celu zróżnicowania zmian objawowych od bezobjawowych.
3.Blokady stawów krzyżowo–biodrowych pod kontrolą USG
Wskazaniem do blokady stawu krzyżowo – biodrowego jest ból okolicy krzyżowej i pośladkowej, z promieniowaniem do pachwiny i uda.